Лекарствата, разработени за лечение на СПИН и ХИВ, могат да дадат надежда на пациентите, диагностицирани с най-честата форма на първичен мозъчен тумор.
Лекарствата, разработени за лечение на СПИН и ХИВ, биха могли да дадат надежда на пациенти, диагностицирани с най-честата форма на първичен мозъчен тумор. Пробивът е значителен, защото, ако по-нататъшните изследвания са убедителни, антиретровирусните лекарства могат да бъдат предписани на пациенти с диагноза менингиома и акустична неврома (известен също като шванном).
Спешно са необходими по-ефективни подходи, тъй като има много малко възможности за лечение на тези видове тумори, които често рецидивират след операция и лъчетерапия.
Менингиомът е най-честата форма на първичен мозъчен тумор. Той може да стане злокачествен с течение на времето и да се развие от клетки, разположени в менингите, които защитават мозъка и гръбначния мозък. Акустичната неврома е различен тип доброкачествен мозъчен тумор, който се развива в нервно-защитни клетки, наречени клетки на Шван. И двата тумора могат да се появят спонтанно, обикновено в зряла възраст, или при наследствено заболяване Неврофиброматоза тип(NF2) в детска/ранна юношеска възраст.
Изследователи от Центъра за изследване на мозъчните тумори в Университета в Плимут са показали по-рано, че туморен супресор, наречен Merlin, допринася за развитието на менингиома, акустична неврома и епендимом. Може също да допринесе за неврофиброматоза тип 2 (NF2). Тумор-супресорните гени играят важна роля в нормалните клетки, като контролират деленето или поправят грешки в ДНК. Въпреки това, когато туморните супресори не работят правилно или липсват, клетките могат да растат без контрол, което води до рак.
В това последно проучване д-р Силвия Амун, старши научен сътрудник, и нейният сътрудник д-р Робърт Белшоу изследват ролята, която специфични участъци от нашата ДНК играят в развитието на тумора. Наречени „ендогенен ретровирус HERV-K“, тези участъци от ДНК са останки от древни инфекции, които са засегнали нашите предци на примати, които са се превърнали в стабилни елементи на човешката ДНК.
Д-р Амун каза: "Високите нива на протеини, произведени от HERV-K ДНК, преди са били свързани с развитието на различни тумори. В това проучване екипът показа, че високи нива на HERV-K протеини присъстват в менингиомни и шваномни клетки, получени от пациенти. Екипът също така успя да идентифицира молекулярни събития, които могат да позволят на HERV-K протеините да стимулират растежа на тези тумори. Освен това, са идентифицирани няколко лекарства, които са насочени към тези протеини, намалявайки растежа на клетките на шванома и менингиома от I степен по време на лабораторните изследвания "
Професор Оливър Ханеман, директор на Центъра за изследвания на мозъчните тумори, добавя: „Показателно е, че тези лекарства – ретровирусните протеазни инхибитори ритонавир, атазанавир и лопинавир – вече са одобрени за употреба при лечението на ХИВ/СПИН в САЩ и се предлагат и в Обединеното кралство. Тези резултати разкриха, че HERV-K протеините са критични регулатори на растежа на туморите“.
Хю Адамс, говорител на Центъра за изследвания на мозъчните тумори, казва: „Тези открития са изключително значими, тъй като пренасочването на лекарствата е ценен начин за ускоряване на тестването на нови подходи в клинични изпитвания, които, ако са успешни, биха могли да достигнат до пациентите по-рано.
"Това е особено важно за пациенти с мозъчни тумори, тъй като много от тях нямат лукса на времето."
Източник: www.sciencedaily.com